Jakie są najczęstsze wskazania do stosowania licówek?
Jednym z najszybszych i najbardziej trwałych sposobów na poprawę estetyki uśmiechu są licówki. Czym w zasadzie są licówki? Są to cienkie płatki, które zazwyczaj są wykonane z porcelany i mocowane są one na przedniej części zęba.
Dzięki nim możliwa staje się poprawa kształtu i długości zęba, wybielenie go albo skorygowanie uszkodzenia mechanicznego takie jak ukruszenia lub pęknięcia.
Licówki
Licówki to bardzo cienkie płytki, które zazwyczaj przyklejane się na przedniej powierzchni zęba. Ze względu na stosunkowo dużą odporność na osadzanie się kamienia nazębnego oraz przebarwienia to obecnie najczęściej wykorzystuje się licówki porcelanowe. Niemniej jednak współczesna stomatologia jest nam w stanie zaoferować również licówki kompozytowe, akrylowe czy ceramiczne. Decyzję o wyborze określonego materiału należy podjąć w porozumieniu ze stomatologiem. Jeśli tylko pacjent ma ogólnie zdrowe zęby to do założenia licówki zazwyczaj wystarczające są dwie wizyty w gabinecie dentystycznym. W trakcie pierwszej lekarz dentysta delikatnie szlifuje powierzchnię zęba i pobiera wycisk – na jego podstawie technik dentystyczny wykonuje licówkę, która jest w idealny sposób dopasowaną do kształtu konkretnego zęba.
Mocowanie
Podczas drugiej licówka jest z kolei mocowana do zęba. Pomimo niewątpliwych zalet, jakie niesie ze sobą zabieg mocowania licówek to należy pamiętać, że nie może on zostać przeprowadzony u każdego pacjenta. Nie wykonuje się go m.in. u osób z wadami zgryzu, nałogowym zgrzytaniem zębami, na zębach z licznymi wypełnieniami i niewyleczoną próchnicą, a także u osób z chorobami przyzębia i parodontozą. Zdając sobie sprawę z kilku bardzo ważnych zasad możliwe jest wpłynięcie na wybór najlepszego rozwiązania pośród wszystkich dostępnych na rynku. Zdecydowanie więc nie warto jest bagatelizować sprawy. Pamiętajmy, że licówki to opcje, które pozwalają nam cieszyć się licznymi korzyściami wobec czego miejmy to na uwadze.