Porady dla właścicieli aparatur ortodontycznych
Aparat ortodontyczny nie uszkadza zębów, natomiast przy niedostatecznej, niewystarczającej dbałości o higienę jamy ustnej, zęby mogą ulec próchnicy, dziąsła mogą krwawić lub też staną się obrzmiałe, bolesne, co spowoduje ich stan zapalny.
Na zębach najpierw powstaną liczne odwapnienia wokół podstawy zamka, które z kolei po zdjęciu aparatów będą wyglądały jak białe lub żółte kwadraty. Aby móc tego uniknąć w jakiś sposób konieczne staje się czyszczenie zębów i aparatu po każdym posiłku i przed snem ok 3 minut.
Delikatnie i starannie
Należy to wykonać wyjątkowo delikatnie, ale bardzo starannie – za sprawą odpowiedniego zestawu szczoteczek. Ponadto należy dodać, że jeszcze w trakcie leczenia ortodontycznego konieczne jest prawidłowe stosowanie części pomocniczych aparatu – elastycznych wyciągów gumowych oraz wyciągów zewnętrznych w zależności od wskazań lekarza prowadzącego. W momencie, kiedy tylko nastąpi obluzowanie pierścieni, odklejenie zamków, pęknięcie wiązań aparatu (ligatury), łuki to konieczne staje się kontakt z gabinetem w celu ustalenia dalszego postępowania. Konieczne jest również przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych. Aparat nie działa automatycznie wobec czego konieczna staje się jego kontrola i aktywacja poprzez lekarza.
Kontrola jest bardzo ważna
Brak kontroli może spowodować znaczne szkody w uzębieniu i spowodować wydłużenie czasu leczenia. Zdecydowanie więc warto trzymać się terminów wizyt, aby w ten sposób móc cieszyć się rozwojem leczenia. Aparat ortodontyczny to obowiązek, który wymaga odpowiedniej ochrony – zaleca się zatem, by w odpowiedni sposób podejść do tematu i w żadnym wypadku nie bagatelizować sprawy. Wiele cennych informacji na temat porad będziemy mogli pozyskać ze stron internetowych zajmujących się tematem. W ten oto sposób będziemy mogli cieszyć się licznymi plusami, jakie daje nam dane rozwiązanie. Warto jest zatem zdawać sobie sprawę z korzyści, jakie jest w stanie zaoferować nam dane rozwiązanie.