Ogniwa fotowoltaiczne
Badania nad tematem wykorzystywania energii promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi zaprzątają głowy naukowców od wielu lat. Związane jest to z zaletami, które przyniosłoby znalezienie wysoko efektywnego sposobu przekształcenia jej w ciepło bądź energię elektryczną.
Źródło promieniowania słonecznego jest niewyczerpalne, powszechnie dostępne w znacznej części obszarów planety, a przekształcanie jej nie wiąże się z wytwarzaniem żadnych odpadów oraz uwalnianiem groźnych substancji do atmosfery. Jedyną wadą tych układów jest niewielka sprawność w stosunku do kosztów inwestycji.
Co to jest ogniwo fotowoltaiczne?
Ogniwa fotowoltaiczne jest przetwornikiem, w którym zachodzi bezpośrednia przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotoelektrycznego. Obecnie sprawność ogniwa fotowoltaicznego przekracza 20%. Energia promieniowania ukryta jest w postaci kwantów, zwanych fotonami.
Można rozróżnić dwa rodzaje zjawiska fotoelektrycznego: wewnętrzne, zwane również fotoemisją lub emisją fotoelektronową i zewnętrzne. W pierwszym z nich energia fotonu pozwala zmienić poziom energetyczny elektronu. W drugim energia zawarta w fotonie jest na tyle duża, by elektron został wyrzucony z ciała. Podstawowym materiałem, z którego budowane są dzisiaj ogniwa jest krzem, ale wykorzystuje się również arsenek galu, tellurek kadmu, dwutlenek selenu miedziowo-indowy oraz inne materiały.
Sposoby zastosowania ogniw fotowoltaicznych
Ogniwa fotoelektryczne mogą pracować jako układy autonomiczne i współpracować z różnego rodzaju odbiornikami. Dzięki temu możemy wykorzystać je między innymi do zasilania domków letniskowych, które znajdują się daleko od sieci energetycznych. Kolejnym zastosowaniem jest budowa źródeł mocy pracujących na sieć energetyczną. Główną wadą tych instalacji są wysokie koszty produkcji energii elektrycznej. Mimo tego moc instalowana ciągle wzrasta. Spowodowane jest to niewyczerpalnością źródła energii. Duże znaczenie ma również aspekt ekologiczny.
Sprawdź także: http://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/