Co warto wiedzieć o wypełnianiu świadectwa szkolnego?

Co warto wiedzieć o wypełnianiu świadectwa szkolnego?

Pod koniec każdej klasy uczniowie otrzymują tradycyjne, papierowe świadectwo szkolne. Aby zapewnić autentyczność dokumentu, produkuje się specjalne gilosze do świadectw, które dzięki skomplikowanym, zawiłym liniom są trudne do podrobienia i stanowią gwarancję autentyczności. Jeśli pracujemy w szkole wiemy, że czas wypełniania świadectw może być mozolny i niezwykle długi. Oto kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc w uzupełnianiu świadectwa szkolnego.

Pisz czytelnie

Podstawową zasadą uzupełniania właściwie nie tylko szkolnych świadectw, ale wszystkich dokumentów jest czytelne, wyraźne pismo. Niedopuszczalne są także wszelkie skreślenia, poprawki oraz błędy. Warto więc szczególnie mocno skupić się, by nie musieć wykonywać pracy powtórnie. Możliwe jest zarówno ręczne wpisanie koniecznych danych, jak i komputerowe oraz maszynowe.

Nie stosuj skrótów

Przepisy dotyczące uzupełniania świadectw szkolnych są także nieubłagane, jeśli chodzi o stosowanie skrótów. Absolutnie są one niedopuszczalne w imionach i nazwiskach, dacie urodzenia, klasie, poszczególnych ocenach, miesiącu wydania świadectwa oraz nazwie szkoły, do której uczeń uczęszcza.

Dodatkowe wskazówki

W sytuacji, kiedy na świadectwie występują wiersze, których nie mamy zamiaru uzupełnić, powinniśmy wstawić w tym miejscu poziomą kreskę. Jeśli uczeń jest zwolniony z konkretnych zajęć edukacyjnych, należy w miejsce przeznaczone do wpisania oceny wpisać wyraz „zwolniony” lub „zwolniona”. W przypadku nieklasyfikowania wpisuje się odpowiednio „nieklasyfikowany” lub „nieklasyfikowana”.

Jeśli kolejne, występujące po sobie wiersze mają pozostać niewypełnione, można przekreślić je jedną, ukośną kreską, pamiętając jednak o tym, by w pierwszym i ostatnim wierszu zastosować kreskę poziomą.

Niezależnie jednak od tego, jak bardzo uważnie uzupełniamy świadectwo, należy zawsze pamiętać, że jest to dokument i pomyłki są w nim absolutnie niedopuszczalne. W tym celu warto zawsze kilkukrotnie sprawdzić uzupełnione już świadectwo, by wykluczyć istnienie jakichkolwiek błędów.

Jeżeli Twoja szkoła poszukuje dostawcy giloszy do świadectw, sprawdź ofertę wydawnictwa EduLex.

Dodaj komentarz