Kilka porad w sprawie aranżacji dziecięcego pokoju
Zaprojektowanie wyglądu dziecięcego pokoju wcale nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli robi się to po raz pierwszy, a rosnąca ekscytacja i atmosfera wyczekiwania nie pozwalają się skoncentrować. Z myślą o takich sytuacjach przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, które ułatwią wybór kolorystyki, dziecięcych mebelków oraz samo rozplanowanie przestrzeni.
Barwy tworzą atmosferę
Najlepiej dopasowanymi kolorami, którymi można pokryć ściany pokojów dla najmłodszych, są jasne i ciepłe barwy. Pamiętajmy jednak, aby nie tworzyć żadnych nieregularnych plam lub niemalże tęczowych kompozycji. Bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wybór jednego lub dwóch odcieni, a następnie naniesienie ich na wszystkie powierzchnie w odpowiednich proporcjach. Nadmierne różnorodna kolorystyka może bowiem rozpraszać maleństwo i sprawiać, że nie będzie ono dobrze czuło się we własnym pokoiku. Czas na zmiany jeszcze przecież nadejdzie.
Mebelki dla dzieci — krok po kroku
Wielu ekspertów z zakresu aranżacji wnętrz zaleca, aby pokój dziecięcy meblować stopniowo. To bardzo rozsądna propozycja. Rosnące dzieci dość często zmieniają swoje preferencje i oczekiwania, inne mogą być także ich potrzeby.
Na początek warto zadbać o wygodne i bezpieczne łóżeczko, do którego można dodać inne meble — np. wygodną, umożliwiającą szybkie przewijanie komodę. Wraz z upływem czasu w pokoju będą pojawiać się kolejne mebelki dziecięce. Najlepiej, aby ich wybór wynikał z autentycznych potrzeb maleństwa. W okresie przyjmowania pozycji siedzącej oraz pierwszych prób raczkowania przydatne mogą okazać się np. miękkie pufy, dywaniki itp.
Wybierając meble dla większych dzieci, dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby były one wyposażone w szeroki zakres regulacji. Dotyczy to przede wszystkim biurka, regałów i szaf. Możliwość zwiększania ich wysokości wraz ze wzrostem dziecka pozwoli na dłuższe i wygodniejsze użytkowanie.
Podział przestrzeni
Bardzo duże znaczenie w przypadku aranżacji pokoju dziecięcego ma odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Należy bowiem pamiętać, że dziecko ma zróżnicowane potrzeby — od odpoczynku po szaloną zabawę. Dlatego niezbędne wydaje się tu wydzielenie odpowiednich fragmentów pokoju (można nazywać je kącikami). Taki zabieg nie tylko wzmocni koncentrację malca, ale także (poprzez odpowiednie skojarzenia) pomoże utrwalić u niego korzystne nawyki.