Typy funduszy inwestycyjnych
Historia funduszy inwestycyjnych zaczyna się o wiele wcześniej niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. W końcu nasi pradziadkowie raczej nie posiadali akcji, a oszczędności chowali w banku lub w jakimś słoiku schowanym głęboko w szafie.
Sam pomysł wziął się z idei wspólnego inwestowania. A zaczęło się to w Holandii w 1774 roku. Wydawałoby się, że nie będzie to popularny pomysł, który został zaproponowany przez holenderskiego kupca Abrahama van Ketwicha.
Rozwój inwestowania na przestrzeni stuleci
I faktycznie, ludzie dość sceptycznie podeszli do możliwości dzielenia się ryzykiem i zyskiem. W Europie było podobnie. Właśnie z tego powodu pierwszy nie holenderski fundusz powstał w 1868 roku, czyli prawie sto lat później. Nazywał się the Foreign and Colonial Government Trust i został stworzony w mocarstwie Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej wprowadziły w życie możliwość takiego inwestowania w latach 20. dwudziestego wieku. Dzisiaj inwestowanie w dowolny fundusz inwestycyjny jest tak proste, że może to zrobić niemalże każdy. Wystarczy mieć wyłącznie chęci oraz gotówkę. Chociażby w PKO TFI, który działa już przez dwadzieścia lat!
Jakie fundusze istnieją na rynku?
Jeżeli chcemy wyróżnić rodzaje funduszy to trzeba przypomnieć, że na światowym rynku finansowym istnieje kilka ich typów. Do podstawowych zaliczamy fundusze otwarte i zamknięte. Pierwszy rodzaj funduszów oznacza, że jest zmienna liczba tytułów do uczestnictwa w funduszu jednostek uczestnictwa, a druga, że takie fundusze zamknięte mają zasadniczo stałą liczbę tytułów uczestnictwa certyfikatów inwestycyjnych. Oczywiście dla przeciętnego Kowalskiego niosącego pieniądze do banku najważniejsze są zyski, a nie tak szczegółowe informacje. Z pewnością niewiele osób zainteresuje również fakt, iż w polskiej bankowości istnieje jeszcze jeden typ funduszu, w który inwestuje coraz więcej osób. Jest to Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty, czyli hybryda wyżej wymienionego funduszu otwartego i zamkniętego. Ponadto można się także spotkać z funduszami statutowymi oraz typy umowne.