Zawód coach
Wiele osób i firm oferuje swoje usługi jako coach, trener personalny. A skoro jest duża podaż, oznacza to, że jest i popyt na tego rodzaju usługi. Niektórzy wybierają się do coacha, ponieważ zatrzymali się na jakimś etapie swojego życia (zawodowym, osobistym) i nie wiedzą, w jaki kierunku dalej iść. Inni potrzebują wsparcia w dotarciu do postawionego sobie celu (zawodowego, osobistego). Generalnie wszyscy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie: „Na jakim etapie jesteś obecnie w swoim życiu i co chcesz z tym faktem zrobić dalej?”
Rola trenera
Klienci, powierzając po części swoje życie w rękę trenera, oczekują pomocy i wsparcia. Osoba, która wykonuje ten zawód nie tylko musi przejść szkolenie trenerskie, ale przede wszystkim wzbudzać zaufanie i przychylność klienta. Dodatkowo dużym uznaniem wśród trenerów cieszą się kompetencje potwierdzone przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Aby je uzyskać, należy być członkiem ww. towarzystwa. Warto więc o nie zapytać, nim udamy się na pierwszą sesję z coachem.
Praca w tym zawodzie wymaga dużej odporności psychicznej i jednocześnie dostępności, i empatii. Trener musi być przede wszystkim emocjonalnie dostępny dla swoich pacjentów/klientów. Powinien także znać zasięg swojego oddziaływania i możliwości, i nie wchodzić w obszary psychoterapii. Jeśli uzna, że nie może pomóc, powinien otwarcie się do tego przyznać lub odesłać do specjalisty, który zajmie się kompleksowo problemem danego pacjenta.
Trener to nie lekarz
Trener personalny nie jest terapeutą, jego zadaniem nie jest „uzdrowienie” klienta lub sytuacji, w której się znalazł. Coach pełni rolę raczej pomocnika, osoby która wspiera w dojściu do celu, który sobie sam uświadomił klient, i do którego sam chce dążyć. Ważne w relacji trenera z klientem jest uświadomienie sobie przez tego ostatniego, że coach nie jest cudotwórcą, jasnowidzem i wróżką, która spełnia życzenia. Decydując się na wizytę pacjent musi pamiętać, że to na min samym spoczywa odpowiedzialność za własne życie, własne wybory, za które sam będzie ponosił odpowiedzialność i konsekwencje.